Dişinizin üzerinde çok az ya da hiç aşındırma yapmadan uygulanan porselen lamine uygulaması ile dişler artık çok daha estetik bir görünüme bürünüyor. Üstelik dişlerin görünürlüğünün artması, dudakların da daha hacimli gorünmesini sağlıyor. Diş Hekimi İlker Arslan konuyla ilgili merak edilenleri yanıtladı.

Sadece dişler üzerindeki birkaç dokunuşla tüm yüzünüzün değişebileceğini biliyor musunuz? Son dönemde yaygın olarak kullanılan porselen lamina uygulaması, erkekler arasında da yaygın hale geldi. Diş Hekimi İlker Arslan’a göre, özellikle ön iki dişi uzatarak daha genç, dinamik ve çekici bir gülümseme elde etmek mümkün.

. Bu uygulama diş sağlığına zarar veriyor mu?
Lamineler, porselen protezler arasında diş dokusuna en az müdahale gerektiren uygulamalardır. Çoğunlukla dişlere hiçbir müdahale yapılmadan işlem tamamlanıyor. Laminelerin uygulaması sırasında dişten en fazla 0.5 mm bir doku kaldırılır ki, bu da dişin dış tabakasındaki mine dokusunun hala ağızda kalmasına izin vermektedir. Bu da dişin yapısını korumasını sağlıyor.

. Estetik lamineler yüz estetiğini tamamlamak için başka tedavilerle kombine ediliyor mu?
Lamine yöntemi, yüzün bütününü ve özellikle dudakları ilgilendiren estetik bir çalışmayı daha mükemmel hale getirebileceği gibi tek başına da uygulanabiliyor. Dudağı dolgun, gülümsemeyi daha çarpıcı yapmak için kombine tedaviler de uygulanıyor. Özellikle ince yapılı dudaklarda lamine tedavisiyle beraber uygulanan dudak şekillendirme işlemleri estetik başarıyı arttırıyor. Dişler, dudaklar ve yüzün tümü beraber değerlendirilerek yüz için en uygun ve doğal diş formları oluşturuluyor. Diş etleri ve dudaklardaki asimetriler de laminelerle rahatlıkla düzeltilebiliyor.

. İleride bu görüntüden sıkılanlar eski hallerine dönebilir mi?
Yapılan restorasyonlar dişler üzerine porselenlerin yapıştırılmasıyla yapılabileceği gibi kompozit dediğimiz beyaz dolgu materyalleri ile de yapılabiliyor. Porselen lamineler dişler üzerine yapıştırıldıklarından dolayı sökülmeleri zordur. Bununla beraber kompozit laminelerin sökülmesi daha kolaydır. Ancak kompozit lamineler zamanla renklenirken, porselen laminelerde herhangi bir renk değişimi olmuyor. Uzun yıllar ilk günkü formlarını koruyorlar.

. Estetik laminelerin hazırlık süreci ne kadar sürüyor?

• Lamine uygulamalarında önce hastanın fotoğrafları çekiliyor, ağızdan alınan ölçülerden modeller çıkarılıyor.
• Fotoğraflar bilgisayar yardımıyla işlenerek hastanın dudak, yüz ve diğer dişleri de göz önüne alınarak en uygun diş form ve boyutları belirleniyor.
• Alınan ölçüler ve dijital gülüş dizaynı ile hazırlanan fotoğraflar hastanın ilk halinin fotoğraflarıyla birlikte teknisyene gönderilerek alçı modeller üzerinde mumlardan yararlanılarak dişlerin prototipleri hazırlanıyor.
• Bu prototipler daha sonra hastanın ağzına uygulanıyor ve canlı olarak yapılacak dişleri görmesi sağlanıyor. Tüm bu işler 7-10 gün içerisinde bitirilebiliyor.

Most Recent Projects

    Aramak istediğiniz kelimeyi buraya yazınız