Porselen diş kaplama, porselenden elde edilen ve orijinal diş yüzeyini kaplamak üzere üretilen bir diş kaplama tekniğidir. Porselen diş, dişlerde meydana gelen estetik kaygıları gidermek ve kişilere daha kaliteli gülüş elde etmelerini sağlamak için gerçekleştirilen, dişlerin üst kısımlarına yerleştirilen porselen yapraklardan oluşan bir tedavi yöntemidir.

Porselen diş kaplama sayesinde kişi hem ideal ağız fonksiyonlarına hem de istediği gülüşe kusursuz bir şekilde kavuşmuş olur. Her hastanın diş protezi, ihtiyacı olduğu dişe göre kişiye özel tasarlanır. Doğal görünümü temsil edebilecek nitelikte ve yüksek kalitede tasarlanır.

Dişlerin doğal görünüm ve rengine en yakın malzeme olarak bilinen porselen, mükemmel bir gülüş tasarımı kazandırır. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en çok tercih ettiği materyallerin başında gelir.

Porselen Diş Kaplama Çeşitleri

Porselen diş kaplama çeşitleri, hastanın ihtiyaç duyduğu, hekimin ise uygun gördüğü tedavi yöntemlerinin birden fazla olduğunu gösterir. Porselen diş kaplama çeşitleri şu şekildedir; porselen diş kaplama, seramik diş kaplama ya da metal diş kaplama… Bu kaplama çeşitlerinde de ana madde porselendir. Ancak tedavide kaplamayı destekleyen madde, metal veya seramik olabilir. Porselen diş kaplama yapılırken önemli olan kişinin kendi doğal diş renginin göz önünde bulundurulmasıdır. Diş rengine göre porselen diş kaplama yapılır.

Hastada kaplama yapılacak dişin konumuna göre de diş kaplama çeşidi değişkenlik gösterebilir.

Full Porselen Diş Kaplama (Empress Diş Kaplama)

Dişlerin önlü arkalı olmak üzere tamamını kapsayan porselen diş kaplamadır. Uygulanma aşaması uzundur. Seramik parça üzerine cam seramik konularak pekiştirilmesi ile dayanıklılık oranı daha da arttırılmış porselen türleridir. İçerik yapısı seramikten oluşmaktadır.

Ön Diş Porselen Diş Kaplama

Estetik kaygı yaşayan ve kozmetik açıdan daha etkileyici bir gülüşe sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği, bölgesel bir kaplama yöntemidir.

Tek Diş Porselen Kaplama

Çoğunlukla herhangi bir kaza nedeniyle veya yüze alınan darbe sonrası, zarar görmüş bir diş için tercih edilen kaplama yöntemidir.

Hangi porselen diş kaplama yönteminin dişlerinize uygun olduğunu uzman diş hekimi karar verecektir.

Porselen Diş Kaplama Kimlere Uygulanır?

Kimler Porselen Diş Kaplama Yaptırabilir? Sorusu diş kaplaması yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında gelir. Aşağıdaki problemler nedeniyle sorun yaşıyorsanız siz de porselen diş yaptırabilirsiniz.

  • Çapraşık diş bozuklukları
  • Diş eksiklikleri
  • Diş dolgusuyla tamamlanamayacak genişlikte olan çürük dişler
  • Kırık dişler

Kimler Porselen Diş Kaplama Yaptıramaz?

  • Dişlerinde ciddi düzeyde bir çürük olan hastalar,
  • İleri düzeyde diş eti rahatsızlıkları yaşayan hastalar,
  • Kanal tedavisine ihtiyaç duyacak düzeyde bir enfeksiyona sahipseniz diş kaplama yaptıramayabilirsiniz.
Most Recent Projects

    Aramak istediğiniz kelimeyi buraya yazınız