Dolgu çürük nedeniyle zarar görmüş dişlere normal işlevini kazandırmaya yardımcı olan bir işlemdir. Dolgu aynı zamanda daha fazla çürümenin de önüne geçebilir. Diş hekiminiz sizin için en uygun dolgu türüne karar verirken bir dizi faktörü gözönünde bulunduracaktır. Bu faktörler çürüğün büyüklüğüne göre onarımın ne boyutta olması gerektiği, tedavide kullanılacak bazı tıbbi maddelere karşı alerjiniz olup olmadığı, ağzınızın hangi kısmında dolgu işleminin yapılacağı ve maliyeti içerir.

Şu an mevcut olan dolgu çeşitleri aşağıdadır:

Kompozit Dolgular – Kompozit reçine dolgu, plastik ve ince cam partikülleri bileşiminden oluşur ve dişinizin rengine uyar. Kompozit dolgular genellikle ön dişlerde ya da dişin görünür bölgelerinde kullanılır. Kompozit dolgular doğrudan dişe tutunarak dişle bütünleşir ve bu da dişten daha az madde kaldırılması (ornegin amalgam dolgularda bu işlem daha fazladır) demektir. Amalgam dolgulardan daha sağlamdırlar.

Amalgam Dolgular – Amalgam dolgular cıva ve gümüş gibi metallerin karışımından oluşur ve dişinizin rengine uymaz. Bu tür dolgular genellikle arka dişlerde kullanılır. Bu tür dolgular çok sağlamdır ve genellikle on sene ve hatta daha uzun bir süre dayanır.

Altın Dolgular – Altın dolgular altından yapılır ve aşırı dayanıklıdır. Bu tür dolgular diğer tüm çeşit dogulardan daha uzun süre dayanır. Altın dolgular dişinizin doğal rengine uymaz ve pahalı bir dolgu çeşididir. Genellikle amalgam dolguya oranla altı ile on kat daha maliyetlidir.

Seramik Dolgular – Seramik dolgular porselenden yapılır ve diş rengindedir. Bu nedenle oldukça doğal görünürler. Seramik dolgular kompozit dolgulara oranla daha kırılgandır ancak lekelenmelere karşı da daha dayanıklıdır. Seramik dolgular pahalıdır ve altın dolgular kadar, hatta daha fazla bir maliyet gerektirebilir.

Cam İyonomer – Cam iyonomer dolgular akrilik ve camın bir bileşeni olan floroalüminosilikattan oluşur. Bu tür dolgular çok sağlamdır ve genellikle diş eti altına inen çürüklerde kullanılır. Ayrıca bebeklerin süt dişlerinde de kullanılabilir.

Most Recent Projects

    Aramak istediğiniz kelimeyi buraya yazınız